Podcasty

Mini seria podcastów z udziałem zaproszonych ekspertek i ekspertów zajmujących się tematyką zarządzania zasobami ludzkimi, pracujących, współpracujących lub bezpośrednio wywodzących się ze środowiska kultury i branży kreatywnej.

Rozmawiamy o specyfice pracy w kulturze, jej cieniach i blaskach, jak również o źródłach wypalenia zawodowego oraz o przydatnych narzędziach i środkach zaradczych pomagających w przeciwdziałaniu omawianego zjawiska.

Odcinek 1: “Uważność – Stres – Odpoczynek” – rozmowa z Moniką Kiełbowicz (Monada Pracownia Artystyczna, Lekko Studio)

Pierwszy odcinek z serii podcastów “kultura_wypalenia” z udziałem zaproszonej ekspertki poświęcony jest zagadnieniom stresu, odpoczynkowi, narzędziom pozwalającym na dbanie o swój dobrostan oraz taktyce uważności w odniesieniu do intensywnej i twórczej pracy.

Moją rozmówczynią była Monika Kiełbowicz – kulturoznawczyni, fotografka,artystka, joginka, osoba niezwykle wrażliwa i twórcza. Prowadzi autorską pracownię artystyczną Monada specjalizująca się w fotografii dziecięcej. Jej drugą zawodową aktywnością jest bytomskie Lekko Studio czyli stworzona przez nią pracownia jogi i rozwoju. Ukończyła studia na kierunku joga w profilaktyce i terapii, jest także certyfikowaną promotorką uważności – w tym roku otrzymała Certyfikat Ukończenia Kursu MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) czyli programu medycznego i psycho-edukacyjnego mającego na celu redukcję stresu, poprawę umiejętności koncentracji oraz nabycia większej odporności na negatywne emocje, dedykowanego osobom cierpiącym na chroniczny ból fizyczny i zaburzenia emocjonalne.

Pracownia Artystyczna Monada:

Lekko Studio – pracownia jogi:

Zapraszam do wysłuchania podcastu zatytułowanego “Uważność – Stres – Odpoczynek”.

Odcinek 2: “Komunikacja – Zespół – Współpraca” – rozmowa z Magdaleną Gościniak

Drugi odcinek z serii podcastów “kultura_wypalenia” poświęcony jest zagadnieniu komunikacji – zarówno tej na poziomie bezpośrednich kontaktów między współpracownikami, jak i tych między kadrą zarządzającą a pozostałymi pracownikami. Rozmowa dotyczy również samej umiejętności zarządzania zespołem kreatywnym oraz specyfiką pracy w sektorze kultury.

Moją rozmówczynią była Magdalena Gościniak – menadżerka kultury, specjalistka ds. komunikacji, reklamy, promocji i PR, przez lata realizująca projekty kulturalne i społeczne oraz projekty z zakresu edukacji międzypokoleniowej, animatorka z ukończonymi podyplomowymi studiami z zarządzania w kulturze, absolwentka Akademii Designu, wieloletnia copywriterka i dziennikarka z udokumentowaną historią pracy w branży medialnej, nagrodzona Odlotem Kulturalnym krakowskiego plebiscytu “Gazety Wyborczej”. Jak sama podsumowuje ma za sobą 8 lat zarządzania zespołem, 15 lat zarządzania projektami w kulturze i 26 lat doświadczenia w NGO.

Zapraszam do wysłuchania podcastu zatytułowanego „Komunikacja – Zespół – Współpraca”.

Odcinek 3: “Akceptacja – Koncentracja – Odpuszczanie” – rozmowa z dr Marią Chełkowską-Zacharewicz

Trzeci odcinek z serii podcastów “kultura_wypalenia” dotyczy bezpośrednio zagadnieniu wypalenia zawodowego w kontekście pracy w środowisku twórczym oraz jednej z metod jej zapobiegania. Rozmowa poświęcona jest rozległemu tematowi jakim jest terapia akceptacji i zaangażowania oraz trudnej sztuce mówienia „nie”.

Moją rozmówczynią była dr Maria Chełkowska-Zacharewicz – psycholożka muzyki, trenerka, która od prawie dekady prowadzi szkolenia, warsztaty i zajęcia dydaktyczne wykorzystując wiedzę opartą na „dowodach naukowych”. Jest autorką bloga psychologiamuzyki.pl, pracuje na Uniwersytecie Śląskim, gdzie prowadzi swoje badania naukowe i realizuje swój autorski kurs „Psychologia muzyki”. Stale rozwija swoje kompetencje uczestnicząc w warsztatach i szkoleniach m.in. z zakresu terapii akceptacji i zaangażowania (ACT) czy Mindfulness.

Psychologia Muzyki: www.psychologiamuzyki.pl