O mnie

Nazywam się Ewa Surowiec i jestem menedżerką pracy artystycznej, kuratorką i producentką wydarzeń z zakresu sztuk wizualnych, muzyki, teatru i filmu.

Ukończyłam studia kulturoznawcze o specjalizacji: estetyczne kształtowanie przestrzeni publicznej, pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz podyplomowe studia niestacjonarne na kierunku: Zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Posiadam ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy ze środowiskami twórców polskich i zagranicznych, a także kwalifikacje w zakresie fundraisingu potwierdzone zrealizowanymi projektami grantowymi. Doświadczenie z zakresu kompleksowej organizacji wydarzeń kulturalnych zdobywałam pracując w samorządowej Instytucji Kultury Ars Cameralis oraz w Galerii ASP w Katowicach “Rondo Sztuki”.

Ponadto z zamiłowania, a obecnie również zawodowo, zajmuję się koordynacją pracy wolontariuszy m.in. podczas międzynarodowych imprez masowych.

Angażuje się również w działania społeczne, działając w grupie nieformalnej Landszaft oraz w lokalnym, bytomskim środowisku społeczniczek/ów. Działania projektowe to moja pasja i uzależnienie.

Jestem jedną z inicjatorek powstania Centrum Organizacji Pozarządowych w Bytomiu (lokal w Bytomiu), współorganizatorką spotkań sieciujących “Prezentuj się – NGO Bytom!”, ale także kuratorką i inicjatorką cyklu “Shortcut” – wystaw młodych śląskich twórców w przestrzeni autorskiej pracowni w Bytomiu czy cyklu muzycznego “Kameralnie” – serii koncertów niespodzianek z udziałem młodych muzyków pochodzących i działających na Śląsku.

Moją pasją jest kreowanie, inicjowanie i współtworzenie projektów z/ i dla ludzi.

Za realizowane do tej pory projekty artystyczno-społeczne otrzymałam liczne wyróżnienia, m.in. za projekt “Fachmani z Bytomia” traktujący o rzemieślnictwie i ginących zawodach – nagrodę Zamku Cieszyn w konkursie “Śląska Rzecz 2018”, a za projekt edukacyjny “Piątka z przyrody! -piknikowe warsztaty w Bytomiu” nominację Dziennika Zachodniego w plebiscycie Osobowość Roku 2019 w kategorii: Polityka, samorządność i społeczność lokalna. Wspomniany projekt prezentowałam również na ogólnopolskiej konferencji “Sztuka edukacji” organizowanej przez Narodową Galerię Sztuki – Zachęta.

Obecnie realizuję nowy projekt w ramach kampanii “Dziewczyny do polityki – edukacja polityczna młodych w Polsce“, w ramach którego zajmiemy się społeczną inwentaryzacją drzew i razem z mieszkankami oraz mieszkańcami stworzymy “Mapę Drzew Bytomia“.